Salon 4H-yritykset

4H:ssa on innokkaita nuoria, jotka ovat tutustuneet yrittäjän elämään oman 4H-yrityksen kautta. Yritysidea saa usein alkunsa omasta harrastuksesta tai kiinnostuksen kohteesta.

Monet nuoret työllistävät itsensä kesäisin tai koulun ohella oman 4H-yrityksen kautta. Osa nuorten 4H-yrityksistä saa siivet ja niistä syntyy pidempi tie kohti ”oikeaa” yrittäjyyttä. Uskallusta ja intoa ei näiltä nuorilta puutu! 

Salosta löydät lukuisia nuorten omia 4H-yrityksiä usealta eri alalta lemmikkienhoidosta valokuvauspalveluihin. Tutustu tarjontaan ja osta palvelu nuorelta 4H-yrittäjältä!

Yhä useampi 4H-yrittäjä tarjoaa palveluitaan myös 4Help-sovelluksen kautta (tällä hetkellä runsas tarjonta pihatyöpalveluissa).


Omasta ideasta yritykseksi

4H-yritys on työväline nuorten yritystoiminnan käynnistämiseen ja tukemiseen. Se tarjoaa nuorelle mahdollisuuden kokeilla yrittäjyyttä ohjatusti henkilökohtaisen yritysohjaajan opastuksella. Perustiedot nuori saa 4H-yrityskurssilla. 4H-yrityksen voi perustaa 13-28 -vuotias nuori. Lue lisää 4H-yrityksestä.

LEMMIKINHOITO

Koirapalvelu Rosella

Roosa Örling
Kotipaikka: Palometsä, Salo
p. 040 039 8303
koirapalvelu.rosella@gmail.com
FB
Myös koirankoulutuspalvelu.

 

Petsitter Sanna

Sanna Korhonen
Kotipaikka: Merikulma, Salo (kesällä)
p. 045 111 2662
petsitter.sanna@gmail.com
FB
Kuuluu Salon Petsitterit -duunirinkiin.

 

Annetan lemmikkieläinhoito

Annetta Suominen
Kotipaikka: Halikko
p. 044 015 5188
annetta.suominen@gmail.com
FB
Kuuluu Salon Petsitterit -duunirinkiin.

 

Petsku

Kirsi Hiirola
Kotipaikka: Kaukvuori, Salo
p. 044 081 2996

kirsi.hiirola@gmail.com

FB
Kuuluu Salon Petsitterit -duunirinkiin.

 

KotoSalla

Salla Santasaari
Kotipaikka: Kisko
p. 040 098 0316

kotosalla@hotmail.com

FB
IG

 

Sennin Apu

Senni Siltanen
Kotipaikka: Perniö
p. 044 334 4941

sennin.apu@gmail.com

FB
IG

 

Puuha Peik

Peik Keskitalo
Kotipaikka: Helisnummi, Salo
p. 040 120 6542

puuha.peik@gmail.com

FB
IG

 

Maijun Lemmikkipalvelu

Maiju Sallinen
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo (kesällä)
p. 050 565 9313

maijusallinen@gmail.com

FB

 

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com


 

LASTENHOITO

KotoSalla

Salla Santasaari
Kotipaikka: Kisko
p. 040 098 0316

kotosalla@hotmail.com

FB
IG

 

ChiCa

Anna Jännäri ja Lotta Koivumäki
Kotipaikka: Halikko/Salo
p. 050 516 1162 ja 044 039 2839

chica.annalotta@gmail.com

FB

 

Rosan & Vilman ArkiApu

Rosa Saastamoinen ja Vilma Ruohonen
Kotipaikka: Vaskio/Muurla
p. 045 610 7304 ja 044 205 4977

rosaisabellaaaa@gmail.com ja vilma.ruohonen.vr@gmail.com


 

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com


 

PIHA JA PUUTARHA

Pihaduuni TimE

Timur Emaldynov
Kotipaikka: Sirkkula, Salo
p. 040 186 9140

emaldynov.timur@gmail.com

FB
Myös pienet rakennushommat.

 

Työapu N&T

Teemu Vaahteranoksa ja Nikke Patzwaldt
Kotipaikka: Kiikala/Salon keskusta
p. 044 200 0256 ja 044 327 1099

tvaahteranoksa@gmail.com

Myös pienet rakennushommat.

 

Ilkan Monipalvelu

Ilkka Oksanen
Kotipaikka: Muurla
p. 045 877 7221

ilkka.a.oksanen@gmail.com

FB
Mm. polttopuiden myynti kotiinkuljetettuna.

 

Pihapalvelu Santasaari

Severi Santasaari
Kotipaikka: Kisko
p. 040 191 7474

pihapalvelusantasaari@hotmail.com

FB
IG

 

Sennin Apu

Senni Siltanen
Kotipaikka: Perniö
p. 044 334 4941

sennin.apu@gmail.com

FB
IG

 

Puuha Peik

Peik Keskitalo
Kotipaikka: Helisnummi, Salo
p. 040 120 6542

puuha.peik@gmail.com

FB
IG

 

Ruohorobotti

Tristan Kulmala
Kotipaikka: Halikko
p. 040 131 1651

tristanistan@live.com

IG

 

T:mi Aku Peltonen

Aku Peltonen
Kotipaikka: Pertteli
p. 045 202 3113

aku.akseli.peltonen@gmail.com


 

PihaPojat Kaitala & Tuominen

Oskari Tuominen
Kotipaikka: Teijo
p. 045 352 7926

oskari.ej.tuominen@gmail.com


 

Rosan & Vilman ArkiApu

Rosa Saastamoinen ja Vilma Ruohonen
Kotipaikka: Vaskio/Muurla
p. 045 610 7304 ja 044 205 4977

rosaisabellaaaa@gmail.com ja vilma.ruohonen.vr@gmail.com


 

Salon Pihapojat 4HY

Tapio Rantanen ja Santeri Heikkilä
Kotipaikka: Tupuri, Salo
p. 044 346 8871

salon.pihapojat@gmail.com

FB

 

Saulin Pihaduuni

Sauli Siltanen
Kotipaikka: Perniö
p. 044 562 3333

sauli.pihaduuni@gmail.com

FB

 

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com


 

METSÄTYÖT

SAMU SAha ja MUsiikki

Samu-Markus Pyykkö
Kotipaikka: Alhaisi, Salo
p. 040 136 9655

samumarkus.pyykko@icloud.com


 

Työapu N&T

Teemu Vaahteranoksa ja Nikke Patzwaldt
Kotipaikka: Kiikala/Salon keskusta
p. 044 200 0256 ja 044 327 1099

tvaahteranoksa@gmail.com


 

Ilkan Monipalvelu

Ilkka Oksanen
Kotipaikka: Muurla
p. 045 877 7221

ilkka.a.oksanen@gmail.com

FB
Mm. polttopuiden myynti kotiinkuljetettuna.

 

IT-TUKI JA TEKNIIKKA

LK Fix Salo

Lauri Korpinen
Kotipaikka: Alhaisi, Salo
p. 040 462 0557

lkfixsalo@gmail.com


 

LEIVONTA JA KAHVILATOIMINTA

C&C Designs

Iida Räike
Kotipaikka: Anjala, Salo
p. 045 135 7766

iida.raike@gmail.com

IG

 

HerkutElla

Ella Turpeinen
Kotipaikka: Pertteli
p. 045 267 4858

tilaukset.herkutella@gmail.com

FB
IG

 

Herkkumuruset

Laura Henttinen
Kotipaikka: Kisko
p. 040 189 3900

herkkumuruset@gmail.com

FB
IG

 

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com


 

Puuha Peik

Peik Keskitalo
Kotipaikka: Helisnummi, Salo
p. 040 120 6542

puuha.peik@gmail.com

FB
IG

 

Minks Bakery

Elias Minks
Kotipaikka: Muurla
p. 045 126 6598

eliasminks@gmail.com


 

Café Ihana

Fanni ja Sofianna Muuri
Kotipaikka: Förby
p. 044 216 7557 ja 044 522 0552

sofiannamuuri@gmail.com ja fannimuuri@gmail.com


 

Cococaccu

Saara Erjala
Kotipaikka: Ylönkylä
p. 040 047 2951

saara.erjala@edu.salo.fi

FB
IG

 

Jaakko Suominen

Jaakko Suominen
Kotipaikka: Tupuri, Salo
p. 044 210 6966

jaakko_suominen@outlook.com

Cafe Hyrrä, Salon seudun ammattiopisto

 

PYÖRÄHUOLTO

Anssin Pyörähuolto

Anssi Pyykkö
Kotipaikka: Alhaisi, Salo
p. 044 360 5103

pyykkoanssi@gmail.com

FB
IG

 

SIIVOUS JA ARKIAPU

KotoSalla

Salla Santasaari
Kotipaikka: Kisko
p. 040 098 0316

kotosalla@hotmail.com

FB
IG

 

Sennin Apu

Senni Siltanen
Kotipaikka: Perniö
p. 044 334 4941

sennin.apu@gmail.com

FB
IG

 

Rosan & Vilman ArkiApu

Rosa Saastamoinen ja Vilma Ruohonen
Kotipaikka: Vaskio/Muurla
p. 045 610 7304 ja 044 205 4977

rosaisabellaaaa@gmail.com ja vilma.ruohonen.vr@gmail.com


 

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com


 

Puuha Peik

Peik Keskitalo
Kotipaikka: Helisnummi, Salo
p. 040 120 6542

puuha.peik@gmail.com

FB
IG

 

VALOKUVAUS

Minutia Photo

Veronika Balagurova
Kotipaikka: Salo

veronika.balagurova@gmail.com

IG

 

Photography by Laitinen

Elli Laitinen
Kotipaikka: Salo
p. 044 085 8669

elli.laitinen00@gmail.com

IG

 

ERgraphy

Emil Rantanen
Kotipaikka: Halikko
p. 044 3200 501

emil.j.rantanen@gmail.com

IG

 

Kasperspective

Kasper Korpela
Kotipaikka: Salo
p. 044 292 6861

kasperkorpela@gmail.com


 

GRAAFINEN SUUNNITTELU JA TAIDE

A.L. Art

Aino Lahnalampi
Kotipaikka: Salo
p. 045 7873 2907

aino.lahnalampi@gmail.com

FB 
IG
Muotokuvia tilauksesta.

 

Eliart

Elina Mossolainen
Kotipaikka: Salo
p. 040 527 8955

elina.sm7@gmail.com

IG

 

Designs by Rask

Hanna Rask
Kotipaikka: Turku/Salo

designsbyrask@gmail.com

FB 
IG
Myös korttien myynti.

 

Kandela Design

Pinja Junninen
Kotipaikka: Turku/Salo
p. 040 051 7801

pinja.junninen@gmail.com

FB 
IG

 

KÄSITYÖT

Alman Hepat

Aino Uutela
Kotipaikka: Kotalato
p. 044 357 7551

almanhepat@gmail.com

FB
IG
Keppihevosia tilauksesta.

 

Jonnan käsityöpaja

Jonna Halkiola
Kotipaikka: Salo
p. 040 359 0524

halkiolajonna@gmail.com


 

Luova Kädenjälki 4HY

Johanna Palm
Kotipaikka: Perniö
p. 050 537 3775

palm.johanna@gmail.com


 

MUSIIKKIESITYKSET

SAMU SAha ja MUsiikki

Samu-Markus Pyykkö
Kotipaikka: Alhaisi, Salo
p. 040 136 9655

samumarkus.pyykko@icloud.com


 

Aada's Music

Aada Tinell
Kotipaikka: Moisio, Salo
p. 044 024 1140

aada.tinell@gmail.com


 

SeljaIS

Selja Isojunno
Kotipaikka: Pajula, Salo
p. 044 214 4934

seljaisselja@gmail.com

FB
IG

 

LASTEN SYNTYMÄPÄIVÄJUHLAT

ChiCa

Anna Jännäri ja Lotta Koivumäki
Kotipaikka: Halikko/Salo
p. 050 516 1162 ja 044 039 2839

chica.annalotta@gmail.com

FB

 

Ejuhlat

Erin Mäenpää
Kotipaikka: Mäenala, Salo
p. 045 873 8454

maenpaa.erin@gmail.com


 

KAUNEUDENHOITO

Middlet beauty

Venla Huldén
Kotipaikka: Rappula, Salo
p. 044 967 3366

middletbeauty@gmail.com

IG

 

Anniliina Beauty

Anni Salomaa
Kotipaikka: Perniö
p. 040 357 9146

annisalomaa29@gmail.com

FB
IG

 

AUTOHUOLTO

Helifix

Heli Koivisto
Kotipaikka: Kirkkonummi/Salo
p. 050 321 2097

h.koivisto@hotmail.com

Renkaiden vaihdot ja pienet autoremontit.